środa, 20 marca 2013

Połczyn Zdrój


 
 
 
W uzdrowisku prowadzone jest leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby układu nerwowego, otyłość, osteoporoza, choroby kobiece.
Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane złoża naturalnych surowców: torfu leczniczego – borowiny, wód leczniczych: chlorkowo-sodowych, jodkowych o ogólnej mineralizacji 7,5%.


Zabytki chronione prawnie w mieście:
-Stare Miasto powstało w XIV, przebudowywane XVIII-XIX
-kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – budowla została zbudowana w latach 1850-1860, na miejscu poprzedniego kościoła gotyckiego, z wykorzystaniem jego pozostałości (zostało zachowane gotyckie okno w prezbiterium); ze starego kościoła zachowała się płyta nagrobna biskupa Erazma Manteuffla z 1544, rzeźba Ostatnia Wieczerza z XVII oraz rzeźby czterech ewangelistów z XVIII.
-pałac tzw. „Zamek” z przełomu XVII/XVIII – wielokrotnie przebudowywany obecnie forma barokowa z gotyckimi piwnicami. Znajduje się na wzgórzu ok. 100 m od placu Wolności. Pałac tworzą dwa piętrowe budynki złączone na kształt przypominający literę L. Jedno naroże wzmocnione jest skarpą. Elewacja budowli nie wyróżnia się i nie posiada dekoracji. Jedynie zachodnie wejście jest zdobione skromnym barokowym portalem. We wnętrzu zauważyć można stare łuki oraz ślady po kominkach. Jedną z ciekawszych części obiektu są ceglane piwnice, które wg ostatnich badań archeologicznych są datowane na początek XVI. Prawdopodobnie pozostały one po wieży mieszkalno-obronnej o wymiarach 12,1x12,6. W pałacu funkcjonuje biblioteka, galeria oraz wystawa starych pocztówek.
-park zdrojowy założony w latach 1836-1839 z amfiteatrem, całość o powierzchni 80 ha (ul. Zdrojowa i ul. Solankowa)
-dom z oficynami z 2. połowy XIX (ul. 5 marca 21)
-zespół browaru wybudowany w latach 1824-1825, przebudowany w XX wieloczłonowy budynek produkcyjny oraz dom właściciela, obecnie jest wytwórnią wód, oraz piw Połczyn i Brewer (ul. Piwna 10)
-młyn wodny z początku XIX z kołem młyńskim o średnicy 12 metrów, cenny zabytek techniki (ul. Szosa Rąbińska 5)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz